Ginekologia i położnictwo

ginekologia Tomaszów Mazowiecki

W naszej klinice prowadzimy badania i zabiegi z zakresu ginekologii i położnictwa. Są to dziedziny medycyny ściśle ze sobą związane, których celem jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie chorób i zaburzeń układu płciowego kobiet. Badania ginekologiczne powinny mieć charakter regularny, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia kobiety, szczególnie po 16 roku życia.

Badanie ginekologiczne – przebieg i zalecenia

Badania ginekologiczne wykonywane są w obrębie żeńskich narządów rozrodczych oraz piersi. Zalecane jest wykonywanie regularnych badań ginekologicznych u kobiet w wieku rozrodczym, czyli przez cały czas miesiączkowania. Rzadziej badania tego rodzaju można wykonywać po 60 roku życia.

Większość badań ginekologicznych wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Zalecamy, aby zgłaszać się na nie na początku pierwszej połowy cyklu miesiączkowego. Przed ich wykonaniem zaleca się opróżnienie pęcherza moczowego – ułatwi to pracę ginekologa. Dobrze jest też opróżnić jelita, aby nie czuć dyskomfortu podczas przebiegu badania.

Wizyta u ginekologa zaczyna się od wywiadu lekarskiego. Lekarz zapozna się ze stanem zdrowia Pacjentki, przyjmowanymi lekami, przyniesionymi badaniami, przebytymi chorobami z zakresu ginekologii, porodami i ewentualnymi poronieniami. Następnie przechodzimy do badania piersi i narządów rodnych.

W tym drugim przypadku lekarz przeprowadzi badanie z wziernikiem, aby ustalić położenie szyjki macicy oraz kąt, jaki tworzy ona z pochwą. W jego trakcie pobieramy też materiał do badania cytologicznego. Kolejnym etapem jest badanie dwuręczne, mające na celu ocenę wielkości i ruchomości macicy oraz przydatków. Wykonujemy je poprzez wsunięcie dwóch palców jednej dłoni, a w tym czasie drugą ręką uciskamy skórę podbrzusza.

Poza wskazanymi badaniami ginekolog może zalecić wykonanie dodatkowych – np. mammografię, bakteriologiczne, per rectum lub ogólne moczu.

Kiedy najlepiej zrobić cytologię?

Cytologia jest ważnym badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy. Polega ono na pobraniu wymazu z szyjki macicy, który następnie poddawany jest analizie doświadczonego cytologa lub histopatologa. Rak szyjki macicy rozwija się długo – około kilka lat. Wykrycie stanów przednowotworowych pozwala całkowicie go wyleczyć.

Pierwsze badanie cytologiczne powinno mieć miejsce około 25 roku życia. Jeśli kobieta podjęła współżycie płciowe wcześniej, cytologię zalecamy wykonać do 3 lat od jego rozpoczęcia. Badanie najlepiej przeprowadzić pomiędzy 10 a 14 dniem cyklu. Wyniki badań są wtedy najbardziej dokładne. Jednak lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu cytologii w innym terminie, szczególnie gdy istnieje podejrzenie stanów chorobowych szyjki macicy. W rzeczywistości jedynym zastrzeżeniem jest miesiączka – w tym czasie nie można przeprowadzać tego rodzaju badania.

Cytologia wykonywana jest także u kobiet w ciąży. W takiej sytuacji rekomenduje się przeprowadzenie jej do dziesiątego tygodnia trwania ciąży lub przy pierwszej wizycie, o ile takie badanie nie było wykonywane w ostatnich 6 miesiącach.

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Cennik Ginekologia i położnictwo
Konsultacja ginekologiczna
160 zł
Konsultacja + USG
260 zł
USG ginekologiczne
100 zł
Cytologia
50 zł
Opinie
Kontakt

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Zarejestruj się
Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.

    Umów wizytę