Badanie USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym, ale przyczynia się do wczesnego zdiagnozowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej. Podczas takiego badania widać dokładnie całą strukturę jamy brzusznej, które znajdują się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do powierzchni skóry.
Należy zaznaczyć fakt, że przy badaniu USG nie jest wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie, takie jak w przypadku RTG jamy brzusznej. Podczas badania USG jamy brzusznej można nie tylko ocenić organy wewnętrzne, takie jak wątroba czy nerki, ale również przepływ w naczyniach, które je odżywiają lub są głównymi naczyniami organizmu ludzkiego (aorta brzucha). Służy temu tzw. Badanie Dopplerowskie.
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
Najbardziej problematyczne podczas badania USG jamy brzusznej dla lekarza są nagromadzone w przewodzie pokarmowym gazy. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do badania przez Pacjenta. Bardzo często zdarza się, że podczas badania lekarz stwierdza słabej jakości wynik, który jest mało czytelny, Pacjenci odpowiadają wtedy, że nie mieli pojęcia o konieczności specjalnego przygotowania do wykonania USG jamy brzusznej.
W dniu wykonywania USG jamy brzusznej najlepiej jest założyć wygodne oraz luźne ubranie, które w żaden sposób nie będzie krępowało twoich ruchów. Przed przystąpieniem do badania lekarz może zwrócić się do nas z prośbą o podciągnięcie ubrania do góry w celu odsłonięcia badanej okolicy.
Szczegółowe przygotowanie zależy od rodzaju wykonywanego badania USG jamy brzusznej:
- w przypadku USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony oraz trzustki, lekarz może Ci zalecić w dniu poprzedzającym badanie stosowanie diety niskotłuszczowej, a nawet odstawienie wszelkich pokarmów przez 8 do 12 godzin przed badaniem USG jamy brzusznej
- w przypadku USG nerek, około 1h przed wykonaniem badania możesz zostać poproszony/a o wypicie od 4 do 6 szklanek płynów, aby wypełnić pęcherz moczowy. Możesz również zostać poproszony/a o powstrzymanie się przed spożywaniem pokarmów przez 8 do 12 godzin przed badaniem USG.
Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej
Lekarz na czas badania poprosi Cię o położenie się na wznak na leżance/kozetce. Gdy odpowiednio się ułożymy lekarz nanosi na sondę specjalny żel, który jest niezbędny do lepszego przekazywania oraz odbierania fal. Zdarzają się sytuację, że podczas badania lekarz może poprosić o zmianę pozycji lub wstrzymanie na chwilę oddechu. Po zakończonym badaniu lekarz poda lub wskaże miejsce gdzie znajduje się lignina, dzięki której usuniesz resztki żelu z powierzchni swojej skóry. Po wykonanym badaniu USG należy chwilę poczekać na przygotowanie przez lekarza opisu badania. Całe badanie USG trwa maksymalnie do 30 minut (zazwyczaj zaledwie kilka minut).
Wyniki USG jamy brzusznej
Obrazy pochodzące z USG jamy brzusznej w każdym przypadku powinny być analizowane w oparciu o wywiad lekarski oraz badanie palpacyjne. Jeśli pacjent zgłasza się na badanie kontrolne, lekarz powinien ocenić dynamikę zachodzących zmian w oparciu o poprzednie wyniki badania USG jamy brzusznej.
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne