Biopsja cienkoigłowa

W ramach kompleksowych usług Klinika Biały Kamień w Warszawie proponuje naszym pacjentom prywatne zabiegi biopsji tarczycy, piersi, ślinianek, węzłów chłonnych, guzy i torbiele tkanek miękkich. Najczęściej wykonywana jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, czyli BAC. Jest to proste i szybkie badanie, któremu zwykle nie towarzyszą powikłania. Nie jest wymagane znieczulenie ogólne ani miejscowe, gdyż zabieg trwa bardzo krótko. Ponieważ badanie jest nieinwazyjne, pacjent w większości przypadków może wrócić do domu jeszcze w tym samym dniu.

Ten rodzaj zabiegu diagnostycznego polega na pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe, takie jak różnego rodzaju guzki, guzy, torbiele. Wykonuje się go poprzez wkłucie cienkiej igły iniekcyjnej, której średnica jest mniejsza lub równa 1 mm. Pobrany w czasie biopsji materiał zostaje natychmiast poddany analizie mikroskopowej przez patologa, który ocenia, czy mamy do czynienia z komórkami nowotworowymi, czy też ze zdrowymi. Wynik badania histopatologicznego próbki pobranej dzięki biopsji cienkoigłowej pomaga również w ustaleniu ewentualnego leczenia.

Niewątpliwym atutem zabiegu jest krótki czas jego wykonania. Wynik dostępny jest w ciągu 10-14 dni roboczych od pobrania materiału. Biopsja cienkoigłowa ma szerokie zastosowanie w diagnostyce nowotworowej piersi, tarczycy, płuc, wątroby, szpiku kostnego, nerek oraz prostaty. Przesłanką dla lekarza do zlecenia badania są powiększone węzły chłonne oraz wyczuwalne guzy.

Kiedy należy wykonać biopsję cienkoigłową?

Badanie jest zalecane, gdy podczas rutynowych badań kontrolnych – np. mammografii, USG – wykryje się patologiczną zmianę. Przygotowanie do biopsji cienkoigłowej wymaga jedynie wykonania badań krwi oraz odstawienie na tydzień leków przeciwzakrzepowych (antykoagulantów) do ustnych.

Zapraszamy do naszej Kliniki Biały Kamień w Warszawie na prywatne konsultacje do naszego specjalisty w dziedzinie chirurgii ogólnej dr n. med. Krzysztof Nowosad, które pozwolą szybko i prawidłowo zdiagnozować niepokojące zmiany oraz podjąć leczenie. Usługi świadczone w pracowni biopsji cienkoigłowej Kliniki Biały Kamień realizowane są prywatnie poza kontraktem z NFZ. Badania wykonywane są przy użyciu nowoczesnej i wielofunkcyjnej aparatury przez lekarza z wieloletnim doświadczeniem udokumentowanym licznymi certyfikatami. Zapewniamy krótkie terminy, szybką i trafną diagnostykę oraz atrakcyjne ceny.

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Opinie
Kontakt

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Zarejestruj się
Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.

    Umów wizytę