
Fizjoterapia wykorzystuje ruch lub inne metodach leczenia środkami naturalnymi w celu poprawy sprawności fizycznej pacjentów. Przy zastosowaniu rozmaitych technik fizjoterapii możemy wzmocnić organizm, wydolność ruchową, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe w różnych obszarach ciała. Fizjoterapia korzysta z różnych metod leczenia, w których posługuje się ruchem oraz bodźcami mechanicznymi.
Fizjoterapeuta – kim jest i czym się zajmuje?
Osoba pracująca w zawodzie fizjoterapeuty w naszej klinice posiada właściwe kwalifikacje. Obszar leczenia, którym zajmuje się osoba z takimi uprawnieniami, jest bowiem bardzo szeroki, gdyż obejmuje układ mięśniowo-szkieletowy, nerwowo-mięśniowy, sercowo-naczyniowy i oddechowy oraz umiejętności wykonywania zabiegów w tym zakresie. Kompetencje fizjoterapeuty może sprawdzić każda zainteresowana osoba w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów.
Do gabinetu fizjoterapeuty najczęściej zgłaszają się pacjenci z urazami ciała oraz innymi chorobami powodującymi spadek kondycji fizycznej i sprawności ruchowej, takimi jak bólem pleców, zapaleniem stawów lub dolegliwościami związanymi z urazami kręgosłupa szyjnego. W zakresie fizjoterapii znajdują się także terapie, które niosą pomoc osobom intensywnie uprawiającym różnego typu sporty, wystawionym na liczne przeciążenia.
Jakie zabiegi wykonuje nasz fizjoterapeuta?
Zabiegi z zakresu fizjoterapii dobieramy indywidualnie dla każdego pacjenta. W naszej klinice fizjoterapia obejmuje takie techniki jak terapia manualna, masaż leczniczy, ćwiczenia rehabilitacyjne, kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne.
Terapia manualna – to metoda zarówno lecznicza, jak i diagnostyczna. Pozwala zdiagnozować zaburzenia oraz dostosować odpowiednie leczenie. Polega na manipulacjach na powięziach, dyskach oraz stawach. Stosowana w dysfunkcjach narządu ruchu wywołanych takimi dolegliwościami, jak rwa kulszowa czy dyskopatia. Pomaga także w leczeniu ograniczeń ruchu spowodowanych gipsem.
Masaż leczniczy oraz sportowy wraz z terapią tkanek głębokich – stosowany w przypadku, gdy pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, ale nie nie wie, z czego wynikają. Najczęściej są one przyczyną nadmiernego napięcia mięśni, np. po treningach, lub sztywności karku oraz ramion spowodowanych długim czasem spędzonym w pozycji siedzącej przed komputerem. Masaż terapeutyczny tego rodzaju przynosi uwolnienie od uczucia ogólnego napięcia i bólu.
Ćwiczenia rehabilitacyjne – to profesjonalne ćwiczenia zakresu ruchu wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, dzięki którym jedne partie mięśni są wzmacniane, a inne rozluźniane. Fizjoterapeuta układa także profesjonalny zestaw ćwiczeń lub techniki samomasażu i rozciągania , które pacjent może wykonywać samodzielnie w domu.
Kinesiotaping – polega na naklejaniu specjalnej, elastycznej taśmy na powierzchnię ciała, której rolą jest korekcja wady, odciążenie mięśni lub pobudzenie ich do stałego napięcia. Tego rodzaju metoda plastrowania może także pełnić funkcję usztywniającą, np. stawu nadgarstka. Kinesiotaping często stosowany jest w medycynie sportowej.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
W gabinecie fizjoterapii najczęściej pojawiają się pacjenci z zaburzeniami ruchowymi. Do fizjoterapeuty należy udać się także w sytuacji:
- dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa i stawów obwodowych,
- urazu lub kontuzji, które pozbawiły pacjenta sprawności ruchowej,
- uszkodzenia kości lub stawów,
- regeneracji ciała po intensywnych treningach sportowych,
- przewlekłych chorób wpływających na kondycję ciała, takich jak osteoporoza, zwyrodnienia stawów,
- udaru mózgu, który wpłynął na ograniczenie sprawności ruchowej.
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne