USG serca

USG serca, znane także pod nazwą echo serca lub echokardiografia, to badanie obrazowe pozwalające na ocenę pracy serca. Wykonujemy je przy użyciu urządzenia emitującego fale dźwiękowe. Stąd potoczna nazwa tego badania – mówimy “echo”, ponieważ fale ultradźwiękowe odbijając się od badanych struktur, a następnie dają ich obraz na monitorze. USG serca jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne.

Badanie jest bardzo ważne w przebiegu leczenia problemów sercowych – pozwala wykryć wady w budowie anatomicznej mięśnia sercowego oraz zaobserwować jego funkcjonowanie, pracę zastawek sercowych, czy też przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i wieńcowych.

Jak przebiega badanie echa serca

Echo serca nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania się. Jest bardzo krótkie, bo trwa od kilku do maksymalnie 30 minut. Przed jego rozpoczęciem lekarz poprosi o rozebranie się od pasa w górę. Następnie prosimy, aby pacjent położył się na kozetce z rękami wzdłuż ciała. Lekarz nanosi na skórę specjalny żel. Następnie głowicę urządzenia przykłada do różnych miejsc na klatce piersiowej delikatnie ją przesuwając. Poprzez głowicę na monitorze ukazuje się obraz serca w czasie rzeczywistym. Umożliwia to wykrycie wszelkich nieprawidłowości w tym obszarze. W trakcie echokardiografii pacjent nie powinien się ruszać.

Istnieje dodatkowy sposób wykonania echokardiografii – echo przezprzełykowe. Badania charakteryzuje się jeszcze większą dokładnością. Przed jego rozpoczęcie wykonujemy znieczulenie miejscowe tylnej ściany gardła przy pomocy aerozolu. Do jamy ustnej wprowadzana jest specjalna sonda, na głębokość od 32 do 38 cm poniżej zębów – czyli w okolicach mięśnia sercowego.

Kiedy wykonać echokardiografię?

Badanie echo serca zleca lekarz rodzinny lub kardiolog w sytuacji, gdy u pacjenta zaobserwowano nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego lub istnieje podejrzenie o ich istnieniu. Na echokardiografię zgłaszane są osoby, u których występują zaburzenia w pracy tego narządu obejmujące szmery, problemy z rytmem i trudne do wyjaśnienia bóle. Takie badanie powinno wykonywać się u osób cierpiących na poważne choroby serca, takie jak choroba niedokrwienna, zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia, choroba zakrzepowa, a także po przebytych zawałach.

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Cennik USG serca
USG serca (echo serca)
250 zł
USG serca / echo serca + konsultacja kardiologiczna
350 zł
Opinie
Kontakt

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Zarejestruj się
Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.

    Umów wizytę