Diagnostyka i leczenie zmian skórnych

W naszej Klinice działa nowo powstałe „Centrum diagnostyki i leczenia zmian skórnych”. Większość zmian skórnych nie wymaga leczenia, niektóre jednak wymagają pilnej interwencji! Decyzja, co do sposobu postępowania, podjęta zostaje w wyniku konsultacji lekarskiej i w wyniku wnikliwej oceny zmian skórnych przy użyciu wideodermatoskopu. To urządzenie pozwala ocenić dokładnie kształt i ubarwienie zmian oraz zarejestrować obraz w celu porównania w trakcie późniejszej kontroli.

Kontrola niepodejrzanych zmian skórnych odbywa się na ogół raz w roku. Zmiany budzące wątpliwości będą wymagały obserwacji częściej (raz na 3 lub 6 miesięcy) lub zostaną usunięte i zbadane pod mikroskopem.

Nie czekaj, zbadaj; zarezerwuj termin wizyty u naszego specjalisty chirurga – dr n.med. Krzysztofa Nowosada.

Jakie zmiany skórne występują, które wymagają leczenia, które będą do obserwacji.

ZNAMIONA:

  • Znamię dysplastyczne: najczęściej ciemnobrązowe o nieregularnym kształcie, potencjalnie złośliwe; większość wymaga usunięcia chirurgicznego i badania histopatologicznego.
  • Znamię Clarka: zwykle regularne, okrągłe, ciemno- lub jasnobrązowe; najczęściej występują na twarzy; zwykle do obserwacji.
  • Znamię Spitza: występuje u dzieci i młodzieży, regularne, płaskie, do obserwacji.
  • Znamię Suttona: regularne, jasne, z pierścieniem dookoła, większość do obserwacji, niektóre do usunięcia chirurgicznego.
  • Znamię błękitne: błękitne lub sine zabarwienie; zwykle do obserwacji.

BRODAWKI

  • Brodawka łojotokowa: łagodny nowotwór występujący najczęściej u osób starszych na skórze tułowia, głowy; jeśli jest narażony na uszkodzenia mechaniczne może być groźny; wymaga wtedy usunięcia.
  • Brodawki wirusowe: wywołane przez HPV (herpeswirus); leczenie zachowawcze lub zbiegi chirurgiczne, laserowe, zamrażanie.

WŁÓKNIAKI

  • Zmiany łagodne, miękkie lub twarde, mają postać guzków, często uszypułowanych; uszkodzone mechanicznie mogą powodować krwawienia; najczęściej wymagają chirurgicznego usunięcia; szczególnym typem włókniaka jest tzw dermatofibroma (lub histiocytoma) włókniak twardy czerwony, brązowy lub siny – do leczenia chirurgicznego.

NACZYNIAKI

  • Zmiany łagodne, związane z rozrostem naczyń krwionośnych; mogą znikać samoistnie; wymagają leczenia zabiegowego gdy szybko rosną lub krwawią; u osób starszych występują często drobne naczyniaki rubinowe – najczęściej do obserwacji lub laseroterapii.

RAK SKÓRY

  • Rak podstawnokomórkowy: najczęściej występuje w miejscach narażonych na promienie UV (twarz, dekolt, ramiona); złośliwy miejscowo – nacieka skórę, rzadko daje przerzuty; wymaga leczenia chirurgicznego i badania histopatologicznego.
  • Rak kolczystokomórkowy: podobne jak podstawnokomórkowy występuje w miejscach narażonych na promienie UV; rośnie szybko, mogą występować przerzuty regionalne i odległe; wymaga pilnego leczenia chirurgicznego.

CZERNIAK
Złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych (melanocytów); rozwija się na bazie znamienia lub w niezmienionej skórze; pojawia się też na błonach śluzowych, w gałce ocznej; wymaga pilnego leczenia specjalistycznego (często z usunięciem regionalnych węzłów chłonnych). Rokowanie jest zawsze niepewne; 90% czerniaka występuje na skórze; diagnostyka zmian skórnych ma decydujące znacznie.

INNE ZMIANY
Kaszaki, modzele, tłuszczaki – zwykle wymagają interwencji chirurgicznej

Diagnostyka zmian skórnych

Większość zmian skórnych nie wymaga leczenia. Są jednak takie, które wymagają pilnej interwencji. Decyzja co do sposobu postępowania podjęta będzie po konsultacji lekarskiej. Lekarz dokona oceny zmian skórnych przy użyciu wideodermatoskopu. To urządzenie pozwala ocenić dokładnie kształt i ubarwienie zmian oraz zarejestrować obraz w celu porównania w trakcie późniejszej kontroli. Kontrola niepodejrzanych zmian skórnych odbywa się na ogół raz w roku. Zmiany budzące wątpliwości będą wymagały obserwacji częściej (raz na 3 lub 6 miesięcy) lub zostaną usunięte i zbadane pod mikroskopem.

Leczenie zmian skórnych

Do dyspozycji jest kilka metod leczenia, jednak należy z całym naciskiem podkreślić, że jedyną skuteczną metodą w przypadku zmian podejrzanych jest klasyczne chirurgiczne usunięcie zmiany z marginesem zdrowej skóry i badanie histopatologiczne. Laseroterapia i krioterapia zarezerwowane są do leczenia zmian ewidentnie łagodnych takich jak: naczyniaki, brodawki, włókniaki.

Wykonujemy zabiegi usuwania zmian skórnych metodą laserową oraz tradycyjną (chirurgiczną).

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Cennik Diagnostyka i leczenie zmian skórnych
Wycięcie zmiany skórnej do 1,5 cm
360 zł
Wycięcie zmiany skórnej powyżej 1,5 cm
560 zł
Wycięcie zmiany podskórnej do 5 cm
720 zł
Wycięcie zmiany podskórnej powyżej 5 cm
880 zł
Usunięcie ciała obcego / kleszcza
320 zł
Usunięcie kaszaków, tłuszczaków (mały)
500 zł
Usunięcie kaszaków, tłuszczaków (duży)
800 zł
Usunięcie zmiany skórnej laserem (małej)
250 zł
Usunięcie zmiany skórnej laserem (dużej)
350 zł
Usunięcie zmiany skórnej laserem (kolejna zmiana)
50 zł
Opinie
Kontakt

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Zarejestruj się
Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.

    Umów wizytę