USG piersi

Badanie USG piersi polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które uwidaczniają tkanki wchodzące w skład piersi. Samo badanie jest szybkie, wygodne i bezbolesne, a wstępny wynik można uzyskać już w trakcie samego badania. Przed badaniem lekarz zbiera wywiad od pacjenta oraz analizuje poprzednie wyniki badań USG i mammografii (jeśli były wykonane). Podczas badania lekarz przesuwając głowicę USG po piersi widzi, jaka jest jej budowa (czy są widoczne zmiany patologiczne).

Badanie ultrasonograficzne piersi zaleca się wszystkim kobietom po ukończeniu 30. roku życia. Oprócz badania USG zaleca się również samobadanie podczas kąpieli, pod prysznicem czy przed lustrem. Warto również ściskać gruczoły sutkowe, ponieważ mógł się w nich zebrać płyn.

Jak wygląda przebieg badanie?

Przed USG piersi lekarz poprosi Cię położenie się na plecach z rękami założonymi za głowę. Na skórę piersi zostanie nałożony żel, który umożliwi lepsze przekazywanie fal pomiędzy głowicą USG a tkankami piersi. Następnie lekarz, przyciskając głowicę do skóry piersi, będzie przesuwał ją od góry do dołu i na boki. Do badania USG dopplerowskiego używana jest ta sama głowica USG. Po zakończeniu badania poproś lekarza o ligninę, dzięki której usuniesz żel, który pozostał na skórze. Następnie możesz się ubrać i zaczekać aż lekarz sporządzi opis badania. Pamiętaj jednak, że już w trakcie wykonywania badania lekarz może Ci udzielić wstępnych informacji o tym, czy w USG widoczne są zmiany w piersiach. Badanie USG trwa zazwyczaj do 15 minut.

Korzyści USG piersi:

  • badanie USG jest nieinwazyjne i przeważnie bezbolesne
  • jest to badanie szeroko dostępne, tanie, do którego wykonania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza
  • w USG uwidacznia się tkanki miękkie (czyli takie, z jakich składają się piersi: tkankę gruczołową i tłuszczową) lepiej niż w badaniu rentgenowskim (mammografii)
  • USG piersi może być powtarzane dowolną liczbę razy, bez konieczności zachowywania odstępów pomiędzy kolejnymi badaniami
  • pozwala wykryć zmiany u kobiet z piersiami zbudowanymi głównie z tkanki gruczołowej (kobiety do 35. roku życia)
  • pozwala ustalić charakter zmian w piersiach w niektórych przypadkach, kiedy nie jest to możliwe za pomocą MRTG
  • dzięki USG lekarz może ustalić, czy dolegliwości ze strony piersi wynikają z procesów fizjologicznych (np. bolesność piersi przed zbliżającą się miesiączką, guzek będący w rzeczywistości tkanką tłuszczową budującą gruczoł) lub łagodnych torbieli. U większości kobiet powyżej 30. roku życia wykonuje się zarówno USG, jaki MRTG. Natomiast u kobiet poniżej 30. roku życia samo USG piersi wystarcza do rozstrzygnięcia o konieczności ewentualnej biopsji.

Ryzyko: Nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych związanych z wykonywaniem USG piersi.

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Cennik USG piersi
USG piersi
150 zł
Opinie
Kontakt

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Zarejestruj się
Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.

    Umów wizytę