Badanie nasienia

Czym jest badanie nasienia?

Badanie nasienia (spermy) to badanie makroskopowe i mikroskopowe oceniające jego właściwości, jakość plemników, ich liczbę oraz aktywność w oparciu o wytyczne WHO. Badaniu nasienia może towarzyszyć badanie mikrobiologiczne, czyli posiew. W badaniu ogólnym nasienia ocenia się objętość, pH i czas upłynnienia ejakulatu oraz ilość, żywotność, ruchliwość i morfologię plemników w ejakulacie.

Badanie mikrobiologiczne (posiew) nasienia stwierdza obecność ewentualnej infekcji. W przypadku wyhodowania drobnoustroju wykonywany jest antybiogram celem określenia lekowrażliwości i wdrożenia terapii.

Wskazaniami do wykonania badania nasienia są:

  • diagnostyka i leczenie stanów zapalnych męskich narządów płciowych (objawy zapalenia jąder, najądrzy, prostaty);
  • leczenie zaburzeń erekcji;
  • leczenie stanów przed i po zabiegach w obrębie układu rozrodczego;
  • leczenie stanów po leczeniu wnętrostwa, skrętu jądra;
  • leczenie stanów po kuracji steroidami płciowymi i glikokortykoidami;
  • przygotowania do zamrożenia nasienia (przed terapią antynowotworową).

Posiew nasienia wykonuje się:

  • jako uzupełnienie badania ogólnego nasienia, gdyż infekcje mogą być przyczyną niepłodności;
  • w przypadku stanów zapalnych układu moczowo-płciowego;
  • w przypadku obecności leukocytów w nasieniu;
  • przed zabiegiem inseminacji;
  • przed zabiegiem in vitro.

Jak przebiega badanie nasienia?

Badanie polega na oddaniu nasienia do sterylnego pojemnika drogą masturbacji przy zachowaniu podstawowych zasad higieny. Przed wykonaniem badania należy oddać mocz, umyć ręce oraz okolicę stref intymnych, a następnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Nasienie musi pochodzić z pierwszej ejakulacji, nie może być pobrane z prezerwatywy. Do badania ogólnego nasienia należy pobrać całą objętość ejakulatu. Jeżeli nie udało się pobrać do pojemnika całej objętości materiału, pacjent powinien o tym poinformować laboratorium.

Zaleca się oddanie nasienia na miejscu w przychodni, ponieważ wiarygodność wyniku zależy od właściwego przechowywania ejakulatu. W przypadku problemów z oddaniem nasienia w przychodni, dopuszcza się oddanie materiału w domu i dostarczenie do laboratorium w ciągu 30 minut od pobrania. Należy wtedy zabezpieczyć materiał przed wstrząsami i zmianą temperatury, która powinna być zbliżona do ciepłoty ciała.

W przypadku posiewu dopuszcza się oddanie nasienia w domu i dostarczenie go w ciągu 2 godzin od pobrania w odpowiednim pojemniku otrzymanym w gabinecie zabiegowym naszych placówek.

Badanie nasienia – istotne informacje:

W przypadku badania ogólnego nasienia istotne jest oddanie całej objętości ejakulatu. Jeżeli nie udało się pobrać do pojemnika całej objętości materiału, pacjent powinien o tym poinformować laboratorium.

Pobierając nasienie na posiew ważne jest, aby nie dotykać wnętrza sterylnego pojemnika.

Podstawowy posiew mikrobiologiczny nasienia nie wykrywa pierwotniaków, Chlamydii, Mycoplasmy. Do tego potrzebne są dodatkowe badania, wiążące się z pobraniem materiału na specjalistyczne podłoże przez lekarza urologa.

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Opinie
Kontakt

godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne

Zarejestruj się
Zapraszamy do umówienia wizyty w jednym z naszych gabinetów. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.

    Umów wizytę