Czym jest badanie kału?
Badanie kału to badanie makroskopowe, mikroskopowe, chemiczne, mikrobiologiczne oraz parazytologiczne oceniające funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomaga wykryć schorzenia związane z obecnością pasożytów, bakterii, wirusów, grzybów i chorób związanych z zaburzeniami procesów trawienia i wchłaniania.
Wskazania do wykonania badania kału:
- podejrzenie choroby bakteryjnej, wirusowej lub pasożytniczej przewodu pokarmowego;
- podejrzenie choroby wrzodowej żołądka;
- podejrzenie chorób nowotworowych przewodu pokarmowego (rak jelita grubego, rak żołądka), gruczolaków, chorób zapalnych jelit, polipów, uchyłkowatości jelit, chorób trzustki;
- stwierdzenie u pacjenta niedokrwistość niewiadomego pochodzenia;
- odnotowanie niepokojących objawów takich jak: ciemne stolce, nieregularne wypróżnianie, utrata masy ciała, osłabienie, bóle brzucha;
- konieczność wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych – badania kału na nosicielstwo pałeczek Salmonella i Shigella np. u osób ubiegających się o pracę w gastronomii.
Wykonujemy następujące badania:
- Badanie kału na krew utajoną
- Badanie kału na nosicielstwo
- Badanie kału na pasożyty
- Badanie ogólne kału
- Posiew kału
Badanie kału – istotne informacje:
Kał powinien być dostarczony do laboratorium w czasie do 2 godzin od momentu jego pobrania. Powyżej 2 godzin należy przechowywać go w lodówce. Kobiety powinny wykonać badanie co najmniej 3 dni po zakończeniu menstruacji.
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne