Chirurgia naczyniowa to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z zaburzonym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej mogą być w mniejszym lub większym stopniu inwazyjne. W ich przeprowadzaniu wykorzystujemy w naszej klinice nowoczesne rozwiązania i wysokiej jakości aparaturę medyczną, a nasi lekarze to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Wszystko to stanowi gwarancję bezpiecznego i skutecznego leczenia.
Poradnia chirurgii naczyniowej – jakie zabiegi?
Do chirurga naczyniowego najczęściej zgłaszają się osoby z żylakami, bólami lub zaburzeniami czucia kończyn dolnych, czy też problemami z poruszaniem się. Już same te dolegliwości mogą wskazywać na zwężenia świateł naczyń krwionośnych. Bardzo często na leczenie tego rodzaju pacjent kierowany jest przez innego lekarza specjalistę, np. lekarza rodzinnego lub ortopedę.
W naszej poradni chirurgii naczyniowej najczęściej leczymy:
- przewlekłą niewydolność żylną,
- żylaki kończyn,
- owrzodzenia żył,
- choroby zapalne układu krążenia,
- miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych,
- niedokrwienie mózgu o podłożu naczyniowym,
- tętniak aorty,
- zatory – np. zator tętnicy płucnej.
Aby sprawdzić stan naczyń krwionośnych i limfatycznych stosuje się szereg specjalistycznych badań, takich jak USG dopplerowskie żył i tętnic, tomografia komputerowa, angiografia, arteriografia, angioskopia, flebografia, czy też limfografia. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby chirurg może podjąć leczenie zachowawcze, metodą małoinwazyjną lub skierować pacjenta na poważniejszy zabieg.
Do tych najczęściej wykonywanych w ramach chirurgii naczyniowej należą:
- skleroterapia,
- przezskórna angioplastyka balonowa,
- wszczepienie stentu lub stentgraftu,
- aterektomię,
- rekonstrukcja i udrażnianie tętnic,
- pomostowanie oraz operacyjne leczenie obrzęku limfatycznego.
Kiedy zgłosić się do chirurga naczyniowego?
Objawy chorób naczyniowych mogą być bardzo różne. Do chirurga naczyniowego należy się zgłosić, gdy pojawią się problemy z krążeniem, które mogą objawiać się w postaci kurczów, obrzęków, mrowienia, żylaków, mrowienia, problemów z poruszaniem się, uczucia ciężkości nóg, a nawet brakiem czucia. Podobnie samoistne wylewy podskórne, pękające żylaki i kruche naczynia oraz obecności różnego typu owrzodzeń i trudno gojących się ran są symptomem, który powinien być bodźcem, aby zgłosić się do lekarza tej specjalizacji. Nawet w przypadku nadmiernie szybko marznących palców dłoni i stóp oraz zaczerwienienia skóry kończyn dolnych warto zdecydować się na wizytę w poradni chirurgii naczyniowej.
Żyły, tętnice i naczynie limfatyczne pełnia w organizmie człowieka bardzo ważną rolę – doprowadzają krew do różnych narządów wewnętrznych oraz ją z nich odprowadzają. Dzięki temu komórki w całym ciele zaopatrzone są w tlen, składniki odżywcze, wodę, hormony, a także odprowadzany jest z nich dwutlenku węgla i rezultaty przemiany materii. Zaburzenia w tym obszarze są często bardzo poważne w skutkach, a niekiedy zagrażają życiu.
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne