Obecnie obowiązujące definicje logopedii mówią, że jest ona nauką o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty. Logopedia obejmuje również oddziaływanie na psychikę w celu wytworzenia właściwego stosunku do wady mowy i zapobiegania ujemnemu jej wpływowi na kontakty interpersonalne oraz kształtowanie osobowości.
Logopedia zajmuje się prawidłowym rozwojem mowy jak i zaburzeniami mowy u osób w każdym wieku – poczynając od okresu noworodkowego, a kończąc na senioralnym.
Kiedy udać się do logopedy?
Nie istnieje dolna granica określająca kiedy można udać się z dzieckiem do logopedy. Do wizyty w gabinecie logopedycznym może skłonić nas problem z jedzeniem, ssaniem piersi lub pobieraniem pokarmu z łyżeczki. Może to być sygnał, że w budowie anatomicznej aparatu mowy występują jakieś nieprawidłowości. Wizytę u logopedy można potraktować jako wizytę profilaktyczną. Dzięki takiej zapobiegawczej decyzji rodzice będą mogli uzyskać wiedzę dotyczącą etapu rozwoju dziecka. Logopeda podpowie Państwu również w jaki sposób można wspierać rozwój mowy u dzieci w każdym wieku. Jest to również okazja do budowania więzi i wyjątkowych relacji z dzieckiem.
Sygnały alarmowe, które bezwzględnie powinny nas skłonić do wizyty u logopedy:
- Niemowlę nie głuży i nie gaworzy lub gaworzyło, ale przestało
- Roczne dziecko nie mówi prostych słów: mama, tata, papa
- Dwuletnie dziecko nie łączy dwóch wyrazów w jedno proste zdanie: mama am – mamo, chcę jeść, tata pa – tata poszedł, itp.
- Dziecko trzyletnie nie buduje zdań złożonych
- Dziecko nie reaguje na swoje imię, ma problemu z komunikacją z otoczeniem, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, prezentuje zachowania stereotypowe,
- Gdy występuje nadwrażliwość słuchowa, wybiórczość pokarmowa lub oddychanie przez same usta, dziecko ma trudności z połykaniem śliny lub pokarmów, ma problemy ze słuchem, nie reaguje na głośne dźwięki, gdy dziecko zacina się podczas mówienia
- Mowa jest niewyraźna i bardzo słabo rozumiana przez inne osoby lub gdy dziecko posługuje się swoim własnym, niezrozumiałym językiem
Leczenie wady wymowy
Wada wymowy to niemożność wymawiania jednego, kilku lub kilkunastu dźwięków. Objawia się zniekształceniami, zastępowaniem lub opuszczaniem głosek. Cel i formę terapii logopedycznej wyznacza wiek dziecka oraz stopień i charakter zaburzeń mowy.
Celem terapii logopedycznej jest:
- Uczenie mowy, jeżeli jeszcze się nie wykształciła
- Wyrównanie opóźnień rozwoju mowy
- Stymulowanie rozwoju mowy
- Usuwanie wad i zaburzeń mowy
- Przywrócenie mowy w przypadku jej utraty
Logopeda dla dorosłych i dla dzieci
Terapię logopedyczną proponujemy wszystkim osobom wymagającym pracy z logopedą, bez względu na wiek. Terapia przywraca pewność siebie, ułatwia kontakty, pozwala pozbyć się kompleksów. Komunikacja jest nieocenionym narzędziem i podstawą każdej relacji. Umiejętność mówienia to nie tylko przejaw rozwoju inteligencji człowieka, ale przede wszystkim wyraz relacji, jakie łączą ją z otoczeniem społecznym.
Logopedia ma ogromne spektrum możliwości. Coraz częściej czerpie ona z innych nauk, po to by w holistyczny sposób spojrzeć na człowieka zmagającego się z różnego rodzaju dysfunkcjami lub chcącego udoskonalać swój aparat mowy.
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne