Urologia to dziedzina chirurgii, która zajmuje się budową, fizjologią i schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet, a częściowo również żeńskim układem płciowym (uroginekologia), gdyż są one ze sobą bezpośrednio związane. Wizyta u lekarza urologa bywa dla pacjentów wstydliwa, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby w naszej klinice każda leczona osoba czuła się bezpiecznie i komfortowo.
Kiedy się zgłosić do urologa?
Jedną z częstszych dolegliwość, z którą pacjenci zgłaszają się do poradni urologicznej, jest problem z nietrzymaniem moczu. Zaburzenia pracy pęcherza bywają krępujące, ale dzięki zabiegom urologii jesteśmy w stanie je wyleczyć. Warto więc przemóc lęk przed przyznaniem się do problemu i badaniem oraz na zawsze pozbyć się problemu.
Urolog w Klinice Biały Kamień zajmuje się leczeniem różnego rodzaju chorób układu moczowo-płciowego:
- choroby zewnętrznych narządów płciowych (stulejka, wodniak jądra, wnętrostwo, załupek),
- stany zapalne narządów płciowych – męskich i żeńskich,
- stany zapalne dróg moczowych,
- zaburzenia pracy pęcherza (np. popuszczanie moczu, zaleganie moczu),
- kamica układu moczowego,
- krwiomocz,
- żylaki powrózka nasiennego,
- torbiele nerek,
- łagodny przerost stercza,
- zaburzenia erekcji,
- nowotwór prostaty,
- nowotwory jąder,
- nowotwory nerek,
- nowotwory pęcherza moczowego.
Dodatkowo w naszej poradni urologicznej wykonujemy także drobne zabiegi, takie jak obrzezanie, obrzezanie staplerem, plastyka wędzidełka i napletka, tradycyjnie wypalanie kłykcin w cewce moczowej oraz usuwanie nożem elektrycznym zmian okolic narządów płciowych zewnętrznych u mężczyzn.
Każdy zabieg z zakresu urologii jest bezbolesny, gdyż wykonujemy je w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci jeszcze tego samego dnia mogą wrócić do domu.
Badanie urologiczne – przebieg i jak się do niego przygotować
Przed rozpoczęciem leczenia pacjenta zapraszamy na wizytę konsultacyjną. Lekarz omówi jego dolegliwości, przeanalizuje historię choroby i przeprowadzone wcześniej badania. Następnym krokiem jest badanie palpacyjne. Polega ono na wykrywaniu bólu i zmian narządów za pomocą dotyku. Przeprowadzone jest w pozycji leżącej lub stojącej. Mężczyźni badani są przez kiszkę stolcową, natomiast kobiety na fotelu ginekologicznym. Badanie urologiczne to moment wstydliwy, ale trwa ono zazwyczaj krótko. Dzięki wizycie konsultacyjnej urolog może ustalić powód występowania danego schorzenia lub dolegliwości oraz przygotować plan leczenia.
Planując wizytę u lekarza urologa warto odpowiednio się do niej przygotować. Oprócz przełamania psychicznych barier, warto pamiętać o także o:
- przyniesieniu ze sobą aktualnych wyników badań – krwi, moczu, USG i prześwietleń,
- przygotować listę przyjmowanych leków,
- higienie osobistej – na badanie należy przyjść czystym.
Zachęcamy do regularnych badań urologicznych. Choroby układu moczowego i moczowo-płciowego można szybko wyleczyć, jeśli są zdiagnozowane we wczesnym stadium. W naszej klinice badania urologiczne i zabiegi przeprowadzają specjaliści z dużym doświadczeniem przy użyciu nowoczesnym sprzętów medycznych.
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne