Klinika Biały Kamień w programie PROFILAKTYKA 40 PLUS
Pakiet bezpłatnych badań profilaktycznych
Z początkiem lipca 2021 roku ruszył program bezpłatnych badań profilaktycznych PROFILAKTYKA 40 PLUS dla Polaków, którzy ukończyli 40. rok życia, dotyczy to także emerytów. Został on przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia w celu odbudowy zdrowia Polaków w trakcie pandemii i realizowany będzie do końca 2024 roku.
Strach przed zarażeniem koronawirusem spowodował, że w 2020 roku znacznie mniej pacjentów zgłosiło się na badania profilaktyczne. Brak regularnej profilaktyki może być niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ wiele chorób w początkowym stadium nie daje żadnych niepokojących objawów. W takiej sytuacji można je wykryć i skutecznie przeciwdziałać jedynie dzięki badaniom profilaktycznym. Bezpłatny bilans zdrowia pozwala oznaczyć czynniki ryzyka chorób, wykryć ich pierwsze symptomy oraz uniknąć długotrwałego, a niekiedy nieskutecznego już leczenia stanów zaawansowanych.
Rząd zobowiązał się, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty, aby wykonać pakiet badań profilaktycznych. Ponadto w celu zwiększenia dostępności lekarzy specjalistów zniesione zostały limity przyjęć do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Jak skorzystać z badań?
Aby skorzystać z pakietu badań profilaktycznych należy w pierwszej kolejności wypełnić ankietę. Na jej podstawie pacjent otrzyma skierowanie na indywidualnie dopasowane do niego badania. W trakcie wypełniania ankiety powinien on wskazać wybraną przez siebie placówkę – jej nazwę i adres, w której zamierza zrealizować bezpłatne badania.
Nasza klinika posiada własne, nowoczesne i bogato wyposażone laboratorium medyczne, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do programu PROFILAKTYKA 40 PLUS. Pacjenci, którzy wybiorą nas jako miejsce wykonania pakietu bezpłatnych badań, powinni podać w ankiecie pełną nazwę placówki: Centrum Medyczne Nord Clinic – Klinika Biały Kamień oraz nasz adres: ul. Wczasowa 8, 26-420 Nowe Miasto nad Pilicą.
Ankieta uzupełniana online
Ankieta dostępna jest na stronie internetowej: Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – www. pacjent.gov.pl. Zalogowanie się na nią wymaga posiadania profilu zaufanego. Po skutecznym zalogowaniu się na osobiste konto IKP, każdy użytkownik powyżej 40. roku życia ujrzy powiadomienie dotyczące dostępności ankiety.
Zalecamy, aby umieszczać przemyślane i szczegółowe odpowiedzi na zawarte w ankiecie pytania. To na ich podstawie dostosowywana jest lista badań laboratoryjnych dla danego pacjenta. Powinien on je internetowo zatwierdzić, aby następnie w ciągu 5 dni otrzymać e-skierowanie. Wysyłane jest ono na jego konto IKP, numer telefonu lub na mail. Pacjent otrzyma także wskazówkę, w jaki sposób należy się przygotować do poszczególnych badań.
Ankieta uzupełniana telefonicznie
Osoby, które nie korzystają z internetu, mogą zadzwonić na infolinię Domowej Opieki Medycznej (DOM) na numer telefonu: 22 735 39 53. Ankieta zostanie wypełniona z pomocą konsultanta.
Jak wygląda ankieta?
Przygotowana przez NFZ ankieta składa się z siedmiu sekcji tematycznych, w których należy podać m.in. wzrost i wagę. Wymagana jest także odpowiedź na pytania dotyczące:
- pomiarów ciśnienia tętniczego,
- badań na poziom cholesterolu i cukru, wykonanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
- występowania nadwagi i aktywnego trybu życia,
- istnienia schorzeń tarczycy,
- istnienia schorzeń układu pokarmowego,
- występowania nadwagi i chorób przewodu pokarmowego u pacjenta oraz u jego dzieci lub rodziców,
- występowania nałogu nikotynowego.
Z jakich bezpłatnych badań można skorzystać?
Oferowane w ramach programu PROFILAKTYKA 40 PLUS badania są dostępne w trzech pakietach.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale.
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale,
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
- ocena miarowości rytmu serca.
Gdzie wykonać badania?
Aby skorzystać z badań dostępnych w ramach programu, po otrzymaniu skierowania wystarczy zgłosić się do uczestniczącego w nim podmiotu, czyli np. do naszej kliniki. Nasze laboratorium medyczne oferuje szeroki zakres badań, wykonywanych przez lekarzy specjalistów z różnych dziedzin diagnostycznych. Stawiamy na bezpieczeństwo, profesjonalizm i doskonałą precyzję, co możemy zagwarantować dzięki nowoczesnej aparaturze medycznej oraz dużej wiedzy i doświadczeniu naszych lekarzy.
W celu rejestracji na badania wymagamy posiadania przy sobie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. W razie ewentualnych pytań zachęcamy do kontaktu z naszą placówką: +48 22 602 02 23.
Co zrobić z wynikami badań?
Z wynikiem badań należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który – w razie stwierdzenia nieprawidłowości – skieruje pacjenta na dalszą, pogłębioną diagnostykę lub do wybranego specjalisty.
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne