Tarczyca to gruczoł znajdujący się w przedniej części szyi, który poprzez komórki pęcherzykowate wydziela do organizmu dwa ważne hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Pierwsza z wymienionych substancji wpływa na działanie układu nerwowego oraz procesy wzrostu w organizmie, natomiast druga odpowiedzialna jest za przemiany metaboliczne oraz prawidłowe funkcjonowanie gruczołów płciowych i układu sercowo-naczyniowego.
Choroby tarczycy wynikają z nadmiernej lub niedostatecznej produkcji tyroksyny i trójjodotyroniny. Prawidłowe funkcjonowanie tego narządu mogą Państwo sprawdzić się przy pomocy badania USG w naszym gabinecie na Mokotowie w Warszawie.
USG tarczycy — na czym polega?
USG oznacza ultrasonografię, czyli badanie wykonane przy pomocy ultradźwięków. Wysyłają one impuls, który odbijając się od tkanek, wychwytuje echo. Podczas USG tarczycy sprawdza się jej wszelkie odchylenia od normy – może to być powiększony rozmiar lub obecność guzków o łagodnym bądź złośliwym charakterze. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy wiąże się z TSH, które stymuluje ją do produkcji T3 i T4. USG tarczycy to badanie całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Warto je przeprowadzić, żeby upewnić się o zdrowym działaniu tego narządu.
Podczas badania USG tarczycy dokonuje się dokładnej oceny:
- wielkości obu płatów (w trzech wymiarach)
- grubości cieśni tarczycy
- miąższu tarczycy (ocena liczby i struktury ewentualnych zmian patologicznych: torbieli, guzków litych)
- naczyń tarczycy
- węzłów chłonnych położonych w obrębie szyi
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne