W chirurgii laserowej wykorzystujemy laser CO2 o dł. fali 10 600 nm. Laser CO2 to laser, którego światło jest niewidzialne, o długości fali 10,600 nm. Jego reżim pracy ciągłej (moc) wynosi 30-100W, impulsowej 10-600 mikrosekund i 0,25 J oraz częstotliwości do 1 kHz. Światło lasera CO2 jest bardzo dobrze pochłaniane przez wodę.
Efekty:
- usuwa włókniaki,
- usuwa naczyniaki rubinowe,
- usuwa brodawki wirusowe (kurzajki),
- usuwa brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste),
- likwiduje niektóre znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki),
- usuwa tatuaże i niektóre blizny,
- usuwa narośla skórne,
- zamyka naczynia krwionośne do średnicy 0,5 mm,
- zmniejsza krwawienie, przyspiesza czas gojenia ran, sterylizuje tkankę.
Zasada działania
Odparowanie wiązką światła laserowego – w zależności od głębokości i wielkości zmiany chorobowej może być wykonywane przy użyciu różnych trybów pracy lasera (normalpuls, superpuls lub ultrapuls). W momencie zetknięcia się wiązki lasera z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Zabiegowi towarzyszy zamknięcie naczyń limfatycznych i krwionośnych. Miejsce po odparowaniu następnego dnia pokrywa się powierzchownym brązowym strupkiem.
Przed przystąpieniem do zabiegu podawany jest preparat znieczulający. To najmniej przyjemny etap zabiegu w szczególności gdy zmiana chorobowa znajduję się w miejscu mocno unerwionym. W przypadku usuwania zmian bardzo powierzchniowych np. brodawki płaskie, naczyniaki rubinowe) znieczulenie nie jest konieczne. W takiej sytuacji podczas zabiegu odczuwa się ciepło i delikatne pieczenie.
Przebieg zabiegu
Na usuwaną narośl lekarz kieruje promień lasera, który działa z niezwykłą precyzją. Bezkontaktowość zabiegu i towarzysząca mu w miejscu naświetlania wysoka temperatura zapewniają jego sterylność. W przeciwieństwie do innych metod (chirurgia lub kriochirurgia) w czasie zabiegu cały czas widoczna jest stopniowo odparowywana zmiana. Dlatego zakres zabiegu jest zawsze ograniczony do niezbędnego minimum.
Do laserowego usuwania zmian mogą być poddani pacjenci w każdym wieku, również dzieci i kobiety w ciąży. Podczas usuwania dużych zmian skórnych zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Efekty po zabiegu
Po wykonanym zabiegu mogą pojawić się niewielkie ranki, które należy myć wodą z mydłem oraz dezynfekować preparatem zalecanym przez lekarza. W przypadku usunięcia dużych zmian należy stosować plaster z opatrunkiem przepuszczającym powietrze. Jeśli istnieje konieczność powierzchniowe strupki na twarzy i szyi można pokryć delikatnym makijażem. Sam proces gojenia może trwać od kilku dni do 3-4 tygodni. Należy pamiętać, że nie należy opalać tych miejsc skóry ze względu na ryzyko przebarwień świeżo utworzonego naskórka.
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne