Zabieg przy użyciu osoczabogatopłytkowego
Zabieg osoczem bogatopłytkowym, zwany również PRP – Platelet Rich Plasma, polega na wykorzystaniu płytek krwi pacjenta, które zawierają czynniki wzrostu i stymulują procesy regeneracji tkanek. Dzięki tym właściwościom, leczenie osoczem jest niezwykle skuteczne i przyspiesza regenerację uszkodzonych mięśni, więzadeł, chrząstek, ścięgien, a także kości. Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na wstrzykiwaniu preparatu pacjentowi, a liczba zabiegów zależy od stanu pacjenta i wskazań medycznych. Dzięki metodzie iniekcji, terapia osoczem jest mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna. Wykorzystanie preparatu pacjenta sprawia, że jest bezpieczna i eliminuje ryzyko zakażeń czy alergii. Dodatkową zaletą jest krótki okres rekonwalescencji po zakończonej terapii. Dzięki niej można skutecznie i praktycznie nieinwazyjnie przyspieszyć proces regeneracji tkanek. Wykorzystanie preparatu pochodzącego z krwi pacjenta zmniejsza ryzyko wystąpienia nietolerancji czy alergii.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii najczęściej jest stosowane u pacjentów:
- z chorobami zwyrodnieniowymi stawów: kolanowego, biodrowego, barkowego;
- z zmianami przeciążeniowo-zapalnymi: łokieć tenisisty, golfisty, zapalenie ścięgna Achillesa, więzadła rzepki;
- z urazami pourazowymi: uszkodzenie więzadeł, łąkotek w stawie kolanowym.
Prawie każdy przypadek urazowy kwalifikuje się do terapii osoczem bogatopłytkowym. Osoby z pierwszymi objawami chorób zwyrodnieniowych również powinny rozważyć taką terapię, aby zminimalizować skutki zwyrodnień.
Przeciwwskazania
Dzięki biologicznej zgodności preparatu, terapia osoczem ma niewiele przeciwwskazań. Jednak istnieją grupy, które nie mogą skorzystać z tej formy terapii, takie jak:
- osoby z chorobami autoimmunologicznymi, nowotworami, hematologicznymi;
- kobiety w ciąży i karmiące piersią;
- osoby z aktywną opryszczką;
- osoby z zapalnymi stanami skóry.
Badania jednoznacznie potwierdzają skuteczność osocza bogatopłytkowego. Zabieg ten przyspiesza gojenie urazów, zwiększa mobilność pacjentów i zmniejsza ból. Ważne jest również zrozumienie, że efekty terapii zależą od indywidualnych predyspozycji, jednak już po kilku zabiegach widać pozytywne rezultaty. Regeneracja tkanek najczęściej jest szybsza u osób młodych, a pierwsze efekty mogą być zauważalne już po pierwszej terapii.
Zabieg iniekcji kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie i jest przez niego produkowany. Dlatego jego suplementacja daje pozytywne rezultaty i jest bezpieczna. We współczesnej ortopedii, wykorzystuje się go dzięki roli, jaką pełni on w zapewnianiu stawom sprawności. Kwas hialuronowy smaruje powierzchnie stawowe, regeneruje chrząstkę stawową, przez co ułatwia ruch, a także chroni przed urazami mechanicznymi.
W naszej klinice w ramach ortopedii, zajmujemy się leczeniem chorób stawów za pomocą iniekcji kwasu hialuronowego. Zabieg jest przeprowadzany przez naszego doświadczonego specjalisty. Metoda jest całkowicie bezbolesna, małoinwazyjna i nie zabiera dużo czasu. Jej zaletą, jest też brak jakichkolwiek skutków ubocznych. Pacjenci odczuwają poprawę już po pierwszej dawce substancji i bezpośrednio po zabiegu mogą wrócić do codziennej aktywności. Zwykle, dla osiągnięcia najlepszych efektów, zabieg powtarza się kilkukrotnie, w około tygodniowych odstępach. Iniekcja kwasu hialuronowego hamuje rozwój choroby i pozwala Pacjentowi na nowo stać się sprawnym.
Kwas hialuronowy suplementuje się też w innych schorzeniach dotyczących stawów, stanach zapalnych lub bólach stawowych. Mogą to być urazy sportowe lub te, spowodowane brakiem aktywności czy przeciążeniem. Znajduje on też zastosowanie np. w uśmierzaniu bólu spowodowanego artroskopią (badaniem stawów).
godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 18:00
Piątek: 08:00 - 16:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Niedziela: nieczynne