Zastrzał skórny — przyczyny, objawy, leczenie
Zastrzał jest ropnym stanem zapalnym palca, który wywołuje gronkowiec złocisty. Do tego schorzenia może dojść wskutek uszkodzenia ciągłości skóry w obrębie wału bocznego paznokcia albo opuszka palców ręki. Zastrzał objawia się najczęściej zaczerwienieniem skóry, obrzękiem, gromadzącą się ropą i bólem. Nieleczony jest groźny, ponieważ może wywoływać powikłania. Dlatego nie można bagatelizować pierwszych symptomów zakażenia. Wyróżnić można kilka rodzajów tego schorzenia — zastrzał skórny, zastrzał palca, zastrzał kostny i stawowy oraz zastrzał ścięgnisty.
Czym właściwie jest zastrzał skórny?
Pacjenci, którzy borykają się z zastrzałem skórnym, bardzo często uskarżają się na silny ból o charakterze pulsującym, który dotyka opuszek palca. Dolegliwości bólowe są szczególnie nasilone w nocnych godzinach. W przypadku zastrzału skórnego dochodzi do ropnego zapalenia tuż pod powierzchowną warstwą zrogowaciałego naskórka.
Z kolei zastrzał podskórny obejmuje swoim zasięgiem tkankę podskórną, jak sama nazwa wskazuje. Sam proces zapalny obejmuje zwykle tylko jeden palec. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której dochodzi do zastrzału palca najbliższego, a infekcja może rozszerzać się w kierunku dłoni. Pacjenci najczęściej skarżą się na pulsujący ból palca, który nasila się po opuszczeniu ręki. W przypadku zastrzału podskórnego dochodzi także różnie nasilony obrzęk, a z czasem pojawia się ropień.
Co może być przyczyną zastrzału?
Bez względu na to, czy jest to zastrzał kostny, skórny, czy zastrzał stawowy, zawsze zaczyna się on od uszkodzenia ciągłości skóry, przez co dochodzi do zakażenia bakteriami. Najczęściej są to paciorkowce lub gronkowiec złocisty. Zastrzał może rozwinąć się z powodu niewielkich urazów, jak:
- zakłucie igłą,
- wbicie drzazgi,
- skaleczenie,
- zrywanie skórek w obrębie opuszki palca,
- nałogowe obgryzanie paznokci.
Zastrzał często nazywany jest także chorobą działkowców, ponieważ infekcja częściej pojawia się u osób wykonujących prace ogrodowe. Większe ryzyko występuje u osób borykających się z cukrzycą i zaburzeniami odporności.
Zastrzał skórny — objawy
W pierwszym etapie zastrzał skórny dotyka powierzchowną warstwę skóry. Pojawia się zaczerwienienie skóry, miejscowy obrzęk i podwyższona temperatura w tym miejscu. Często także pojawia się ból pulsujący, a pod naskórkiem gromadzi się ropa. W sytuacji, gdy stan zapalny atakuje głębsze tkanki, dochodzi do zastrzału podskórnego. Podobnie jak w przypadku zastrzału skórnego pojawiają się te same dolegliwości, ale ból jest silniejszy i pojawia się w momencie naciskania lub opuszczania kończyny.
Leczenie zastrzału skórnego
Leczenie polega na wykonaniu podłużnego nacięcia w miejscu zgrubiałego naskórka i usunięciu ropy oraz tkanek martwiczych. W przypadku zastrzału podskórnego wykonuje się chirurgiczne nacięcie półkoliście lub wzdłuż osi palca. Zabieg ten najczęściej jest wykonywany pod znieczuleniem przewodowym, metodą Obersta. Cięcie rozpoczyna się w miejscu odczuwania dolegliwości bólowych, a po usunięciu ropnia zakłada się opatrunek z antyseptykiem. Następnie palec wraz z kończyną należy unieruchomić, a dodatkowo zaleca się jeszcze antybiotykoterapię.