
Co to jest zator płucny?
Zatorowość płucna to mechaniczne zamknięcia światła tętnicy płucnej, będące bardzo poważną i potencjalnie zagrażającą życiu chorobą kardiologiczną. Nagłe zamknięcie tętnicy płucnej lub jej odgałęzień przez materiał zatorowy, najczęściej skrzeplinę, prowadzi do zaburzenia przepływu krwi w płucach. Może to skutkować groźnymi powikłaniami, takimi jak niewydolność oddechowa czy sercowa. Objawy zatoru płucnego są mało charakterystyczne, dlatego diagnoza może być trudna do postawienia. Co powinno przykuć Twoją uwagę i skłonić do wizyty u specjalisty?
Jak dochodzi do zatoru tętnicy płucnej?
Zatorowość płucna najczęściej jest konsekwencją zakrzepicy żył głębokich, głównie kończyn dolnych. Zdecydowanie rzadziej skrzeplina pochodzi z żył górnej połowy ciała. Oderwany fragment skrzepliny (tzw. embolus) przemieszcza się z prądem krwi do płuc. Zakrzep blokuje dopływ krwi w tętnicy płucnej, co z kolei powoduje niedotlenienie organizmu i przeciążenie serca.
Najpowszechniejsze są zakrzepy tworzące się w żyłach głębokich kończyn dolnych lub miednicy. Czynniki ryzyka to m.in. długotrwałe unieruchomienie, urazy, zabiegi chirurgiczne i choroby zwiększające krzepliwość krwi, a także nadmierna tkanka tłuszczowa zgromadzona w organizmie.
Jak rozpoznać zatorowość płucną? Objawy i diagnostyka
Objawy zatoru płucnego mogą być niespecyficzne i zależne od wielkości zatoru. Najczęściej wymienia się duszność w klatce piersiowej, ból (często nasilający się przy oddychaniu), przyspieszone tętno, kaszel (również z krwiopluciem), zawroty głowy i omdlenia, niekiedy też poszerzenie żył szyjnych.
Co powinno skłonić Cię do natychmiastowej wizyty u lekarza? Zator tętnicy płucnej z nagłym nasileniem duszności, ostrym bólem w klatce piersiowej i objawami wskazującymi na wstrząs (zimna, spocona skóra, spadek ciśnienia, utrata przytomności) wymaga jak najszybszej interwencji.
Aby potwierdzić zator płucny, lekarze stosują metody diagnostyczne takie jak:
- Tomografia komputerowa angiograficzna (TK-angio) – umożliwia dokładne zobrazowanie naczyń płucnych i wykrycie skrzepliny.
- USG Dopplera – ocena przepływu krwi w żyłach głębokich kończyn dolnych pozwala wykryć zakrzepicę jako potencjalne źródło zatorowości.
- Badanie poziomu D-dimerów – podwyższony poziom tych białek może wskazywać na obecność zakrzepu.
Objawy kliniczne mogą przypominać zapalenie płuc lub zawał serca, niekiedy zatorowość płucna przebiega też bezobjawowo. Lekarz dobierze metody diagnostyczne indywidualnie, w zależności od konkretnego przypadku.
Czynniki ryzyka zatorowości płucnej – kto jest najbardziej narażony?
Zatorowość płucna może dotykać pewnych grup osób częściej niż innych. Długotrwałe unieruchomienie (np. po operacjach czy podczas długich podróży samolotem) prowadzi do szczególnie wysokiego ryzyka zakrzepicy żył głębokich, co z kolei sprzyja rozwojowi zatorowości płucnej.
Niektóre schorzenia, jak trombofilia wrodzona, nowotwory, czy choroby autoimmunologiczne, mogą powodować nadmierną krzepliwość krwi i wywoływać objawy zatorowości płucnej.
Niewydolność serca również przyczynia się do rozwoju zakrzepicy żył głębokich, ponieważ sprzyja zastojowi krwi i tworzeniu się skrzeplin.
Materiałem zatorowym mogą być też masy nowotworowe i makroskopowe masy tłuszczowe oraz ciała obce, takie jak płyn owodniowy.
Przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej może zwiększać ryzyko zakrzepicy, dlatego przed jej rozpoczęciem należy wykonać dokładne badania dotyczące krzepliwości krwi.
Leczenie zatorowości płucnej w klinice Biały Kamień
Leczenie zatorowości płucnej rozpoczyna się od leczenia objawowego. W cięższym przypadku, po podaniu tlenu, u pacjenta należy wyrównać objawy wstrząsu hipowolemicznego, a następnie wdrożyć odpowiednie leki. W celu zapobiegania chorobie, zaleca się unikanie długotrwałego unieruchomienia po zabiegach operacyjnych. Pacjenci z grupy ryzyka powinni przyjmować leki przeciwzakrzepowe.
W klinice Biały Kamień stosujemy nowoczesne i skuteczne metody leczenia zatorowości płucnej, obejmujące zarówno leczenie farmakologiczne (w tym pozwalające na rozpuszczenie istniejącego zakrzepu), jak i zaawansowane zabiegi. Dobrane indywidualnie leczenie przeciwzakrzepowe pozwala uniknąć powikłań i nawrotów problemu w przyszłości.
Jeśli odczuwasz objawy zatoru tętnicy płucnej lub znajdujesz się w grupie ryzyka, nie zwlekaj – zgłoś się do specjalistów kliniki Biały Kamień i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!