Najczęstsze choroby jelita grubego – objawy, diagnoza i leczenie
Choroby jelita grubego dotykają wielu osób, mają różną etiologię i nieswoiste objawy, dlatego ich rozpoznanie wymaga pogłębionej diagnostyki, a leczenie – wielospecjalistycznego podejścia. Na jakie symptomy zwrócić uwagę, aby w porę określić rodzaj schorzenia i wdrożyć właściwą terapię?
Rak jelita grubego
Rak jelita grubego jako jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych bardzo często jest diagnozowany zbyt późno, ponieważ jego symptomy są bagatelizowane przez pacjenta lub błędnie interpretowane jako niewymagające interwencji lekarza problemy gastryczne. Wczesne objawy raka jelita grubego to przede wszystkim:
- Krwawienie z odbytu,
- Obecność krwi w stolcu,
- Nietrzymanie stolca,
- Zmiana rytmu wypróżnień (naprzemiennie występujące zaparcia i biegunki),
- Uczucie niepełnego wypróżnienia.
- Przewlekłe bóle brzucha,
Im bardziej zaawansowane stadium, tym więcej alarmujących sygnałów, za pomocą których organizm daje znać o chorobie.
Jednoznacznym powodem do pilnej wizyty lekarskiej i przeprowadzenia badań jest niewyjaśniony spadek masy ciała. Należy także zwrócić uwagę na ogólne osłabienie, zaburzenia odporności oraz brak apetytu.
Diagnoza raka jelita grubego odbywa się na podstawie kolonoskopii i badania histopatologicznego pobranych wycinków.
Co istotne, rak jelita grubego bardzo często rozwija się z pozornie niegroźnych polipów, które są klasyfikowane do grupy zmian łagodnych. Przeistoczenie polipów w zmiany rakowe jest długotrwałym procesem, dlatego wczesne ich wykrycie ma kluczowe znaczenie w zapobiegnięciu powstania zmian złośliwych.
Leczenie w przypadku postawionej diagnozy ma przede wszystkim przebieg chirurgiczny. W uzasadnionych medycznie przypadkach w ramach leczenia systemowego stosuje się także chemio- i radioterapię, jako niezbędne dopełnienie.
Zespół jelita drażliwego (IBS)
Zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła występująca w obrębie obydwu jelit. Charakteryzuje się przede wszystkim bólem brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień. Objawy IBS manifestują się także jako:
- Dyskomfort w jamie brzusznej,
- Wzdęcia po posiłkach,
- Zaparcia lub biegunki,
- Uczucie niepełnego wypróżnienia.
Przyczyny zespołu jelita drażliwego to najczęściej nieprawidłowa dieta i zaburzenia mikrobioty. Choroba może mieć również podłoże psychosomatyczne (w przypadku przewlekłego stresu).
Leczenie wymaga przede wszystkim zmian w codziennej rutynie dietetycznej oraz ogólnym stylu życia (włączając w podjęte działania także aktywność fizyczną). Specjalista może zaordynować farmakoterapię.
Diagnostyka IBS obejmuje badania krwi, usg jamy brzusznej oraz markery wykrywające w kale stan zapalny jelit.
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna ma charakter zapalny i atakuje przewód pokarmowy, umiejscawiając się w dowolnym jego odcinku, zarówno w jamie ustnej, jak i w jelitach lub odbycie.
Najczęstsze uogólnione objawy choroby Leśniowskiego-Crohna, to:
- Bóle brzucha,
- Biegunki,
- Osłabienie,
- Spadek masy ciała.
W zależności od tego, w którym odcinku występuje choroba, symptomy mogą mieć zróżnicowany charakter. W obrębie jamy ustnej i przełyku może wystąpić dysfagia i dyskomfort podczas odruchu przełykania. W okolicy odbytniczej pojawiają się owrzodzenia lub przetoki. Jelito grube natomiast daje o sobie znać poprzez widoczność krwi w stolcu lub występowanie nawracających biegunek i bólu brzucha.
Ze względu na przewlekły charakter, z naprzemiennymi okresami remisji oraz nawrotów, leczenie farmakologiczne może mieć zróżnicowany przebieg i najczęściej obejmuje: antybiotykoterapię, środki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz leki immunosupresyjne.
Rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna odbywa się na podstawie wykonania wskazanych przez lekarza badań laboratoryjnych – krwi oraz kału. Istotną rolę w procesie diagnostycznym odgrywa także obszerny wywiad medyczny, dlatego też pacjent powinien poinformować specjalistę o wszystkich objawach zaobserwowanych przez niego w perspektywie ostatnich miesięcy, a nawet lat.
Trafna diagnoza umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia, dzięki czemu nie dojdzie do niebezpiecznych powikłań.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG)
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego atakuje jego błonę śluzową doprowadzając do poważnych uszkodzeń i może mieć powikłany przebieg. Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego obejmują najczęściej:
- Krwawienie z odbytu,
- Bóle brzucha
- Biegunki, w których stwierdza się obecność krwi,
- Uczucie niepełnego wypróżnienia.
Aby wykryć chorobę należy wykonać badanie endoskopowe jelita z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Pobiera się także próbkę kału do badań laboratoryjnych.
Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego opiera się przede wszystkim na farmakoterapii oraz wymaga stosowania się do zaleceń dietetycznych i tych związanych z higieną stylu życia.
Polipy jelita grubego
Polipy jelita grubego to łagodne zmiany pod postacią wyrostków tkanek. Umiejscowione są po wewnętrznej stronie jelita grubego. Nie należy jednak bagatelizować ich obecności, ponieważ choć z pozoru nie są groźne, to jednak na przestrzeni nawet kilkunastu lat mogą ewoluować do zmian rakowych.
Objawy polipów często są nieswoiste lub na tyle minimalne, że pacjent ich nie zauważa. Dlatego niezwykle istotną rolę w profilaktyce raka jelita grubego odgrywa wykonywanie badań przesiewowych.
Diagnoza i regularne badania w klinice Biały Kamień
Regularne badania i obserwacja niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm to kluczowe kwestie mogące uchronić przed rozwojem zaawansowanej choroby jelita grubego. Najskuteczniejszymi metodami diagnostycznymi w tym zakresie są:
- Kolonoskopia – służy dokładnej ocenie stanu błony śluzowej jelita grubego.
- Badania krwi – na podstawie konkretnych parametrów można wskazać możliwe nieprawidłowości wewnątrznarządowe.
Choroby zapalne jelit mają zróżnicowany przebieg i wymagają pogłębionej diagnostyki. W niektórych przypadkach mikroskopowe zapalenie jelita grubego są niezwykle trudne do stwierdzenia. Odpowiednie badania wykrywają uchyłki jelita grubego, nieswoiste zapalenia jelit oraz złośliwe zmiany każdego odcinka przewodu pokarmowego.
Powierzenie swego zdrowia opiece specjalistów umożliwia funkcjonowanie w zdrowiu przez długie lata, zaś w przypadku rozpoznania jakichkolwiek nieprawidłowości, dzięki nowoczesnym metodom terapii, lekarz wdraża postępowanie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta