Nowotworowe zmiany skórne – jak je rozpoznać?
Nie każdy nowotwór jest rakiem, natomiast każdy rak to nowotwór złośliwy. Między nowotworem a rakiem skóry nie należy więc stawiać znaku równości. Na jakie zmiany trzeba zwrócić uwagę, by zdiagnozować chorobę jak najwcześniej? Czy ekspozycja na światło słoneczne ma wpływ na powstawanie guzków w obrębie skóry? Diagnozą i leczeniem niepokojących znamion zajmuje się dermatolog oraz chirurg onkolog.
Rodzaje nowotworów skórnych
Wyróżniamy kilka rodzajów nowotworów złośliwych skóry:
- rak z komórek Merkla,
- rak kolczystokomórkowy,
- rak podstawnokomórkowy,
- czerniak.
Wczesne objawy raka skóry nie muszą być uciążliwe i mocno odczuwalne dla chorego, dlatego nie wolno usypiać nigdy swojej czujności. W sytuacji, gdy zaobserwujemy pojawienie się guzków, owrzodzeń, świądu, podrażnień lub asymetrycznego kształtu zmiany o charakterze wzrostowym, trzeba koniecznie zapisać się na wizytę do specjalisty. Wówczas zapobiegniemy np. przerzutom do węzłów chłonnych lub narządów.
Czerniak
Na wstępie warto zaznaczyć, że czerniak jest nowotworem złośliwym. W początkowej fazie chory może zaobserwować asymetryczną ciemną zmianę, która z czasem będzie się powiększać i może być źródłem dolegliwości bólowych.
W przypadku pojawienia się zmian skóry powinniśmy wybrać się do dermatologa, który za pomocą dermatoskopu może bardzo dokładnie przyjrzeć się problemowi. Urządzenie to jednak nie jest w stanie w 100% wykluczyć lub potwierdzić czerniaka we wstępnej fazie rozwoju, dlatego też szczegółowym badaniem zajmuje się chirurg onkolog, który pobiera fragment zmiany do badania histopatologicznego.
Rak podstawnokomórkowy
Rak komórkowy może występować w postaci raka brodawkującego (który pojawia się na narządach płciowych, stopach i w jamie ustnej) lub zmian wrzodziejących. Stanowi aż 80 % wszystkich nowotworów złośliwych skóry. Najczęściej atakuje osoby o jasnej karnacji, które przez długi czas narażały się na działanie promieniowania UV. W przypadku odmian wrzodziejących najczęściej dochodzi do naciekania i zajmowania innych narządów oraz tkanek.
Rak komórkowy atakuje powieki, nos, policzki i czoło. Nigdy zaś nie występuje w obrębie błon śluzowych. Pierwszym etapem diagnostyki jest obejrzenie zmiany za pomocą dermatoskopu, później poprzez pobranie wycinka.
Jak rozpoznać nowotworowe zmiany skórne?
Chcąc zapobiec rozwojowi poważnych zmian nowotworów skóry o charakterze złośliwym, nim dojdzie do przerzutów i destrukcji organizmu, warto jest oglądać swoje ciało i zachować czujność w przypadku wszelkich guzków, plamek i owrzodzeń. Nigdy nie wolno leczyć się na własną rękę oraz zdrapywać podejrzanych strupów na twarzy lub skórze głowy.
Do najczęstszych przyczyn rozwoju raka zaliczamy ekspozycję skóry na działanie promieni słonecznych. Warto stosować kremy z filtrem i unikać nadmiernego opalania w sezonie letnim. Ryzyko zachorowania na raka skóry wzrasta w przypadku nadużywania wizyt w solarium. Obciążeniem mogą być też uwarunkowania genetyczne.
Kiedy na wybranych obszarach skóry pojawiają się niepokojące owrzodzenia, guzy lub pieprzyki, należy udać się niezwłocznie do dermatologa. Badanie dermatoskopem jest bezbolesne i nieinwazyjne. Polega na obejrzeniu głębszych struktur znamienia za pomocą urządzenia, które podświetla i kilkakrotnie powiększa obraz. Kiedy jednak pojawia się podejrzenie raka skóry, należy zweryfikować problem poprzez pobranie wycinka do badania histopatologicznego.
Leczenie różnych typów raka skóry odbywać się może zarówno chirurgicznie, jak też za pomocą radioterapii. Im szybciej pójdziemy do specjalisty, tym lepiej. W przypadku raka kolczystokomórkowego, o ile nie pojawią się przerzuty, wyleczalność dotyczy aż 90 % pacjentów.
Każda zmiana na skórze wymaga konsultacji z lekarzem. Nie wolno samodzielnie eksperymentować. Warto zaufać specjaliście, który rozpozna objawy oraz podejmie decyzję o wskazaniach do chirurgicznego wycięcia zmiany wraz wdrożeniem dalszego leczenia.