Klinika Biały Kamień 3 Warszawa

Nadciśnienie reakcją na pandemiczny stres?

W czasie pandemii wszystkim udziela się stres. Nasza kardiolożka dr Ewa Nargiełło zwraca uwagę na fakt, że w obecnej sytuacji epidemicznej wielu jej pacjentów narzeka na wzrost ciśnienia tętniczego.

 

– Mimo do tej pory prawidłowych wartości ciśnienia przy dotychczas stosowanym leczeniu wielu pacjentów obserwuje u siebie nawet znacznie podwyższone wartości – mówi ekspertka. – Bardzo często spotykam się jednak z problemem źle kontrolowanego nadciśnienia tętniczego. Wynika to, jak się wydaje, z sytuacji stresowej, często nieuświadamianej sobie przez pacjentów. Stres jest naturalnym czynnikiem pobudzającym nasz organizm, a jego przewlekłe występowanie ma negatywny wpływ na układ sercowo- naczyniowy – wyjaśnia pani doktor.

Jak w takim razie radzić sobie z tym w warunkach domowych?

– Oczywiście, jeśli wartości ciśnienia znacznie przewyższają 140/90 mmHg, jest to wskazanie do konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym i ewentualnej modyfikacji leków. Jeśli jednak wartości nieznacznie tylko przekraczają normę  albo zdarzają się pojedynczo, należy pomyśleć o domowych sposobach walki ze stresem i, co najważniejsze, jak najszybciej je wdrożyć!

Specjalistka podaje kilka przykładów aktywności, które mogą znacząco zminimalizować stres, a co za tym idzie wpłynąć na wartości pomiarów ciśnienia tętniczego. Są bardzo proste i w zasięgu możliwości praktycznie każdego z nas:

RUSZAJ SIĘ CODZIENNIE

Nawet niewielka aktywność fizyczna obniża długofalowo wartości ciśnienia tętniczego, zwalnia częstość rytmu serca, przyspiesza metabolizm hormonów wydzielanych w trakcie stresu (np. adrenaliny) i zwiększa wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin. Mogą to być ćwiczenia w domu, np. gimnastyka o średnim do dużego nasileniu. Ważne, by były regularne.

UPRAWIAJ HOBBY

Warto też poświęcić się w tym trudnym czasie swoim pasjom, hobby, na które do tej pory nie było czasu: czytaniu książek, fotografowaniu, rysowaniu etc., wszystkiemu temu, co w naturalny sposób wycisza organizm i łagodzi skutki przewlekłego stresu. Jeśli nie wiesz, co lubisz, najlepsza pora, aby się tego dowiedzieć! (lepsza okazja prawdopodobnie się nie zdarzy).

PIJ ZIÓŁKA

Można posiłkować się wyciągami z kozłka lekarskiego dostępnymi w aptece bez recepty. Działają wyciszająco, uspokajają.

– Najważniejsze jednak to pamiętać o zachowaniu spokoju! – podkreśla dr Nargiełło.

 

Jeśli nie radzisz sobie ze stresem i miewasz związane z nim skoki ciśnienia krwi, zarezerwuj czas na wizytę w Klinice Biały Kamień. Zadzwoń do nas na numer (+48) 504 627 805 lub napisz na adres: biuro@klinikabialykamien.pl

 

Ta strona używa plików cookies dla poprawy wrażeń użytkownika. Zakładamy, że to akceptujesz, ale jeśli nie, możesz to zmienić. Akceptuję Czytaj więcej